EVRF - Excellence Place
16008
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-16008,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

EVRF

EVRF
EVRF – wewnątrzżylna termoablacja radiowa

surgeon performs varicose veins correction operation on a patient at surgery clinic

Wewnątrzżylna termoablacja z wykorzystaniem fal radiowych (EVRF) jest nowoczesną metodą leczenia niewydolnych naczyń żylnych, polegającą na zamykaniu chorych żył.

Wewnątrzżylna termoablacja radiowa została okrzyknięta w roku 2011 złotym standardem w leczeniu niewydolności żylnej.

Te małoinwazyjne zabiegi wykonuje się ambulatoryjnie.

EVRF żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej

Czyli metoda małoinwazyjnej operacji żylaków kończyn dolnych – polega na obliteracji, tj. zamykaniu żyły odpiszczelowej przy użyciu urządzenia EVRF emitującego fale o częstotliwości fal radiowych. Jest metodą nowoczesną, zapewniającą większy niż przy operacji klasycznej komfort dla pacjenta, zarówno podczas zabiegu jak i po nim.

Zabieg przeprowadzany jest wyłącznie w znieczuleniu miejscowym nogi. W części przypadków jest uzupełniany o podwiązanie żyły udowej oraz o miejscowe wycięcie żylaków, które to działania również są przeprowadzane wyłącznie w znieczuleniu miejscowym nogi.

Dr n. med. Mariusz Masłowski, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej:
„Z oferowanych przez współczesną medycyną metod obliteracyjnych wybrałem, po głębokiej analizie, metodę EVRF jako najmniej traumatyczną dla chorego. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Jednak, aby zapobiec nawrotowi żylaków należy uzupełnić go tzw. krosektomią, czyli przecięciem i podwiązaniem żyły powierzchownej w jej ujściu do układu głębokiego żył kończyn dolnych. Znieczulenie miejscowe, chociaż nieprzyjemne w momencie stosowania, umożliwia jednak natychmiastowe uruchomienie pacjenta po zabiegu, co jest profilaktyką zakrzepicy żył głębokich.”

Aparat EVRF polega na wprowadzeniu do chorej żyły, przez niewielki otwór w skórze specjalnego cewnika zasilanego energią o częstotliwości radiowej (RF). Ten mały cewnik generuje wysoką temperaturę w ścianie żyły, pod wpływem której żyła kurczy się i zamyka, a krew zostaje przekierowana do zdrowych żył. Po zabiegu zakłada się pończochę uciskową.

Zwykle w ciągu jednego dnia możliwy jest powrót do normalnego trybu życia.

Lek. med. Magdalena Antoszewska, specjalista chirurgii ogólnej:
„Komfort znieczulenia miejscowego, bezpiecznego, łatwego, aczkolwiek wymagającego od chirurga niezwykłej wprawy i doświadczenia, jest nie do przecenienia głównie przez fakt, że bezpośrednio po wykonanym zabiegu może on wrócić do prawie całkowitej aktywności i unika długiego pobytu w szpitalu.”

Jest to zabieg nieco bardziej inwazyjny niż echoskleroterapia, ale mniej inwazyjny i bolesny niż klasyczne usuwanie żył chirurgiczne lub nawet zamykanie żył laserem.

W trakcie zabiegu odczuwalny jest niewielki ból lub nie jest odczuwalny żaden ból.

Zabieg termoablacji radiowej ma bardzo małą ilość nawrotów (około 3%) i wykonywany jest zwykle jako jednorazowy zabieg.

Jest zabiegiem obciążonym również bardzo małą ilością powikłań, m.in. najmniejszym ryzykiem powikłań zakrzepowo-zatorowych spośród znanych metod leczenia żył.

Dodatkowe zalety zabiegów termokoagulacji radiowej żył:

  • nie ma ograniczeń w lataniu samolotem po zabiegu,
  • zabiegi można wykonywać w okresie karmienia piersią,
  • zabiegi można wykonywać latem,
  • po zabiegach termokoagulacji pajączków nóg nie jest konieczna pończocha uciskowa.

W Poradni do zabiegów EVRF używamy aparatu belgijskiej firmy F-care. Jest to jedyny aparat do termoablacji radiowej żył pozwalający leczyć różne stadia niewydolności żylnej, tj. główne pnie żylne – żyły odpiszczelowe i odstrzałkowe oraz żyły sieciowe, a także pajączki żylne.

Kontakt 605 885 343 kontakt@excellenceplace.pl